tel. +48 (032) 738 67 20
e-mail: s.parus@wp.pl

O co może zapytać doradca kredytowy?

dodane 05 października 2011

 

O co może zapytać doradca kredytowy?

Kredyt hipoteczny jest dość skomplikowanym produktem, którego warunki finansowe oraz możliwość uzyskania zależą od wielu czynników. Każdy wniosek kredytowy podlega analizie prawnej, technicznej i finansowej. Pytania doradcy kredytowego będą dotyczyć szerokiego zakresu naszego życia i wymagać dość szczegółowych odpowiedzi. Nie należy się zrażać. Doradca nie jest wścibski, wymagają tego procedury banków.

Pytania doradcy kredytowego będą dotyczyć szerokiego zakresu naszego życia i wymagać dość szczegółowych odpowiedzi. Nie należy się zrażać. Doradca nie jest wścibski, wymagają tego procedury banków.Już na pierwszym spotkaniu z doradcą kredytowym powinniśmy posiadać jak najwięcej informacji. Oczywiście każdy doradca przygotuje symulacje kredytowe, ale często o możliwości udzielenia kredytu decydują szczegóły. Lepiej mieć tego świadomość aby uniknąć straty czasu na rozpatrywanie pozornie najlepszej oferty banku, który kredytu nie udzieli.

Skontaktuj się z Doradcą kredytowym >>

Jedno z pierwszych pytań będzie dotyczyć stanu cywilnego, ponieważ do kredytu hipotecznego przystępują zawsze oboje małżonkowie, chyba że posiadają rozdzielność majątkową. Potrzebna będzie również informacja o liczbie dzieci na utrzymaniu – do 18 roku życia. W przypadku gdy kredytobiorca jest po rozwodzie, padnie pytanie czy istnieją zasądzone alimenty – są one uwzględniane jako zobowiązanie finansowe zmniejszające zdolność kredytową.

Zwłaszcza Panie mogą mieć za złe bezpośrednie pytanie dotyczące ich wieku. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym i okres kredytowania jest zawsze ograniczony do pewnego pułapu. Kredyt powinien być spłacony do pewnego wieku, zazwyczaj jest to 70-75 rok życia.

Podstawową kwestią jest oczywiście wysokość dochodu i sposób jego uzyskiwania. W przypadku umów o pracę dobrze mieć ze sobą informację o wysokości wynagrodzenia brutto lub netto. Można wyliczyć sobie średnią za 3 i 6 miesięcy, gdyż banki uwzględniają to w różny sposób. Jeżeli kredytobiorca prowadzi działalność gospodarczą to niezbędne okażą się informacje z PIT-u za ostatni rozliczony rok i miesiące bieżącego roku. Wystarczy na ogół wysokość przychodów, kosztów i dochodów. Przy innych źródłach dochodów także spotkamy się z zapytaniem o średnie dochody. Tutaj też pomocna będzie deklaracja PIT.

Ogromne znaczenie dla możliwości uzyskania kredytu hipotecznego ma historia kredytowa. Jeżeli mamy wątpliwości co do terminowej spłaty innych naszych zobowiązań można wystąpić do Biura Informacji Kredytowej o przygotowanie raportu. Dzięki temu będzie wiadomo, czy nie było jakichś opóźnień lub jeżeli były, to przy składaniu wniosku można przedstawić odpowiednie wyjaśnienie.

Doradca kredytowy będzie musiał wprowadzić do kalkulatora zdolności kredytowej wszystkie posiadane zobowiązania. Przed wizytą u niego rozpiszmy sobie dokładnie wysokość miesięcznych rat, przyznanych limitów kart kredytowych i w rachunkach bieżących, gdyż to one oprócz dochodu wpływają w istotny sposób na zdolność kredytową. Różnica kilkuset złotych może ograniczyć maksymalną kwotę kredytu hipotecznego o kilkadziesiąt tysięcy PLN.

Nie każdą nieruchomość da się skredytować, dlatego można spotkać się z pytaniami o rodzaj nieruchomości, jej położenie, stopień zaawansowania prac w przypadku budowy, nazwę dewelopera, powierzchnię użytkową.

Powyższe kwestie należy uznać za podstawowe. Szczegółowość informacji będzie znacznie większa przy wypełnianiu wniosku kredytowego. Nie należy się dziwić, gdy trzeba będzie wpisać okres zameldowania w obecnym miejscu czy okres posiadania rachunku bankowego. Określenie posiadanego majątku w postaci nieruchomości, samochodów czy środków finansowych na przykład na lokatach także nie należy do rzadkości.

Jeżeli już jesteśmy umówieni z doradcą kredytowym to przygotowując powyższe informacje sprawimy, że spotkanie będzie efektywne dla obu stron. Nasz doradca będzie mógł ocenić z dużym prawdopodobieństwem szanse na uzyskanie kredytu i wybrać odpowiednią instytucję finansową. Nie miejmy mu za złe, że czasami pyta o rzeczy z pozoru mało ważne.

« wróć do listy nowości